Metody pracy

Kilka propozycji terapeutycznych, które wykorzystujemy podczas rehabilitacji naszych pacjentów.

Masaż

Masaż polega na świadomym, mechanicznym oraz sprężystym odkształcaniu tkanek i narządów osoby masowanej. Stwarza możliwość przywracania najbardziej optymalnego układu przestrzennego komórek, tkanek, narządów czy układów. Rehabilitant wykorzystując odpowiednią technikę oraz siłę nacisku jest w stanie oddziaływać na tkankę skórną, mięśniową, stawy i aparat więzadłowy, a także na każdy z układów ludzkiego organizmu.

Ze względu na szeroki wachlarz oddziaływania masażu oferujemy:

 •     masaż klasyczny,
 •     masaż relaksacyjny,
 •     masaż sportowy,
 •     masaż tensegracyjny,
 •     masaż gorącymi kamieniami,
 •     drenaż limfatyczny.

Fizykoterapia

Fizykoterapia to część medycyny fizykalnej, w której na organizm oddziałuje się rozmaitymi bodźcami fizycznymi pochodzenia naturalnego lub wytwarzanymi przez specjalne urządzenia. Jest stosowana jako leczenie uzupełniające lub jako podstawowa forma leczenia. Sposób działania fizykoterapii zależy od rodzaju bodźca, jego siły oraz od reaktywności organizmu.

Oferujemy:

 •      elektroterapia,
 •      ultradźwięki i fonoforeza,
 •      laseroterapia,
 •      magnetoterapia,
 •      światłolecznictwo lampą Sollux,
 •      krioterapia przy użyciu aparatu Cryo/Cuff.

Kinesiology Taping

Metoda Kinesiology Taping została opracowana w latach 70 -tych ubiegłego stulecia przez Japończyka doktora Kenzo Kase. Terapia polega na aplikacji na ciało pacjenta w ściśle określony sposób plastrów, które mają właściwości ludzkiej skóry – zbliżona grubość, ciężar, elastyczność oraz przepuszczalność.

Terapia Kinesiology Taping  wspiera naturalne procesy samoleczenia organizmu pacjenta poprzez:

 •     poprawę funkcji mięśni i stawów (ułatwienie i wspomaganie),
 •     normalizację napięcia mięśniowego (zmniejszenie zbyt wysokiego, zwiększenie zbyt niskiego),
 •     aktywację układu limfatycznego i endogennego systemu znieczulenia,
 •     poprawę mikrokrążenia.

Zalety Kinesiology Tapingu:

 •     ciągłość terapii (24h na dobę),
 •     brak ograniczeń fizjologicznych zakresów ruchów,
 •     brak negatywnych odczuć skórnych u pacjenta,
 •     długi okres używania jednej aplikacji (3-7 dni).

Terapia wg. koncepcji PNF

Na czym to polega ?

PNF jest metodą neurofizjologicznego kompleksowego systemu oddziaływania terapeutycznego opartego na najnowszych osiągnięciach nauk medycznych, którego istotę zawarto w nazwie Proprioceptive (dotyczący receptorów ciała) Neuromuscular (nerwowo- mięśniowe) Facilitation (torowanie ruchu). Według filozofii PNF, proponowana pacjentowi terapia ma być bezbolesna i funkcjonalna, to znaczy zgodna z potrzebami ruchowymi zgłaszanymi przez chorego i wzorowana na naturalnych ruchach zdrowego człowieka.

Według koncepcji PNF rehabilitant wykorzystując najsilniejsze grupy mięśniowe ( bezbolesne lub o największym zakresie ruchu) stara się uzyskać aktywność motoryczną w słabszych lub uszkodzonych obszarach narządu ruchu w oparciu o mechanizm irradiacji, czyli przenieienia pobudzenia.

Fizjoterapeuta stara się również, przywrócić utracony lub zaburzony schemat ruchu poprzez ruchy trójpłaszczyznowe, czyli takie, jakie każdy człowiek wykonuje na co dzień. Dzięki takiemu podejściu leczymy nie tylko mechaniczny problem, ale również pobudzamy ośrodkowy układ nerwowy i uczymy go poprawnego wzorca ruchu, który jest zaburzony.

Jakie są efekty ?

Metoda PNF ma bardzo dużą efektywność leczniczą, ponieważ oparta jest na dokładnej analizie problemu i ukierunkowanym przebiegu leczenia. Działanie jest bardzo szybko odczuwalne, a efekt widoczny po jednym lub kilku powtórzeniach.

Terapia MDT McKenzie

Metoda McKenzie’ego powstała w trakcie pracy nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina Mckenziego w latach 50. ubiegłego stulecia. Jest jedną z najbardziej znanych na świecie i najskuteczniejszych metod diagnostyczno – terapeutycznych bólów kręgosłupa.

Dzięki bardzo dobrze rozbudowanej diagnostyce fizjoterapeuta potrafi znaleźć przyczynę dolegliwości szybciej i sprawniej niż zaawansowane badania obrazowe, co z kolei pozwala na bezzwłoczne zastosowanie odpowiednich procedur terapeutycznych. Bardzo często efekt jest natychmiastowy i pacjent już po pierwszej wizycie zostaje uwolniony od bólu.

Metoda ta zwalcza przede wszystkim przyczynę dolegliwości, a dzięki edukacji pacjenta pozwala często na całkowite wyeliminowanie problemu. Niestety bóle pleców bywają problemem nawracającym, dlatego celem tej metody jest również nauczenie pacjenta w jaki sposób szybko może sobie pomóc, bez pomocy lekarza czy rehabilitanta.

Terapia manualna (wg. Mulligan Concept Manual Therapy)

Terapia manualna wg. koncepcji Mulligana polega na badaniu i leczeniu kręgosłupa oraz stawów obwodowych. Pierwszą częścią badania jest zazwyczaj dokładny wywiad, następnie fizjoterapeuta dokonuje badania jakości ruchu, zakresów, mechaniki oraz innych czynników. Podczas terapii za pomocą specjalnych technik mobilizacji, manipulacji i pracy na tkankach miękkich przywraca się zaburzoną mechanikę stawów, co prowadzi do zmniejszenia bólu i stanów zapalnych.

Dużym atutem koncepcji Mulligana jest bezbolesność wykonywania terapii, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo zarówno pacjenta jak i terapeuty.

Terapia funkcjonalna

Terapia funkcjonalna polega na indywidualnym i profesjonalnym podejściu do każdego pacjenta z osobna. Oznacza to, że jest ona dostosowana do stanu pacjenta, kładzie nacisk na problem konkretnej osoby, wzorowana jest na naturalnych ruchach człowieka, jest bezbolesna, zakłada pełną akceptację wyznaczanych zadań.

Rehabilitacja funkcjonalna zakłada, że głównym celem terapii jest przywracanie utraconych funkcji, w stopniu, w jakim umożliwiają na to organy ciała. Po dokładnym badaniu i diagnozie fizjoterapeuta określa źródło zaburzenia i wspólnie z pacjentem określa cel terapii. A pragnienia bywają bardzo różne – jedni pacjenci chcą biegać, inni skakać na trampolinie, inni chcą się nauczyć samodzielnie przesiadać z łóżka na wózek, a jeszcze inni marzą o tym, żeby podrapać się po nosie.

Reasumując, fizjoterapeuta dzięki wykorzystaniu wiedzy z różnych metod terapeutycznych, od metody McKenzie, PNF, terapii manualnej, Poizometrycznej Relaksacji Mięśni, Kinesiology Taping oraz dzięki swoim obserwacjom i doświadczeniu stara się uzyskać jak najlepsze efekty w jak najkrótszym czasie.

Terapia przeciwobrzękowa

Terapia przeciwobrzękowa jest metodą leczenia obrzęków limfatycznych, pourazowych, lipidowych oraz niewydolności żylnej. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu kombinacji elementów terapeutycznych przyczynia się do zmniejszenia obrzęku, poprawia zakres ruchomości w stawach, pomaga w  przezwyciężeniu problemów natury psychologicznej, utrzymuje osiągnięte przez terapię efekty oraz naucza pacjenta samodzielnego radzenia sobie ze swoim obrzękiem.

W skład terapii przeciwobrzękowej wchodzą zabiegi:

 •     masażu uciskowego przy użyciu aparatu BTL 6000 Lymphastim,
 •     manualnego drenażu limfatycznego,
 •     tapingu limfatycznego.

Korekta wad postawy u dzieci i młodzieży

Wady postawy stanowią w czasach współczesnych istotny problem zdrowotny naszego społeczeństwa, którego nie należy lekceważyć. Gwałtowne zmiany środowiska życia człowieka, rozwój technologii  multimedialnych,  nieodpowiednie odżywianie się oraz wiele innych czynników sprawia, że coraz częściej mamy do czynienia z wadami postawy wśród dzieci i młodzieży.

Aby terapia odniosła skutek, do każdego dziecka należy dobrać indywidualny i ściśle ukierunkowany program leczenia. Terapię staram się prowadzić w sposób przyjazny dla dziecka, aby po spotkaniu z fizjoterapeutą chciało samo ćwiczyć w domu.

Wróć na stronę główną